Skanska hjärtsäkrar kontoren i Solna och Göteborg
Under Skanskas årliga säkerhetsvecka i september 2010 installerades hjärtstartare från Bliwa på Skanskas kontor i Solna och Göteborg. På kontoret i Malmö fanns en hjärtstartare sedan tidigare. I samband med installationen fick medarbetarna också en utbildning i hjärt-lungräddning.
– Skanska arrangerar för sjätte året i rad världens största arbetsmiljösatsning. På mer än 10 000 arbetsplatser runt om i världen kommer Skanskas 50 000 medarbetare och tusentals kunder, underentreprenörer och leverantörer att vara involverade i insatserna som fokuserar på arbetsmiljö, säger Pia Sturesson, Personal/Rehabilitering på Skanska.
Syftet är att sätta fokus på arbetsmiljö och därigenom förebygga olyckor och bidra till att uppnå företagets vision om en skadefri arbetsplats och dess mål om noll arbetsplatsolyckor. Att skapa en säkrare arbetsmiljö handlar mycket om att förändra attityder och det uppnås genom öka förståelsen för risker men också genom att öka kunskapen kring arbetsmiljö och hur man agerar när olyckan är framme.
– Det är fullständigt oacceptabelt att människor i vår bransch riskerar sina liv och sin hälsa när de utför sitt dagliga arbete. Att arbeta på en säker arbetsplats är allas rättighet. Arbetsmiljö är Skanskas högsta prioritet och därför är Skanska Safety Week en viktig satsning för att visa att olyckor kan och måste undvikas, säger Johan Karlström, vd och koncernchef för Skanska.
Bland aktiviteterna som genomförs under veckan ingår hundratals arbetsmiljöbesök på arbetsplatser, omfattande utbildningsprogram ibland annat arbete på hög höjd samt utbildning i första hjälpen. På flera arbetsplatser genomförs även utbildning i hjärt- och lungräddning.
www.skanska.se